KAMENNÝ OBCHOD | O NÁS | JAK NAKUPOVAT | NAPIŠTE NÁM

PŘIHLÁSIT SE | REGISTRACE

objednejte si bez registrace
info@svetkavy.cz | +420 604 537 840

Jak si vybrat tu nejlepší kávu?

Na tuto otázku je v krátkosti nesnadné odpovědět.

Poněkud jednodušší je výběr u jednodruhových odrůdových káv, kde mnohaleté kvalitní sklizně z různých lokalit již s vysokou mírou pravděpodobnosti předurčují vysokou jakost kávového zrna (viz Oblasti pěstování). Řada spotřebitelů dává sortimentně čistým a originálním odrůdám zrnkové kávy pøednost a nutno podotknout, že nabídka těchto káv se i u nás stále rozšiřuje.

U kávových směsí z pražíren je rozhodování těžší. Především nabídka na trhu je velmi rozsáhlá a rozmanitá. Není pravdou, že co je nejdražší je také nejlepší. Při produkci kávového zrna vstupuje do hry řada důležitých momentů. V první řadě jsou to náklady na pěstování (hnojiva, pesticidy), sklizeň (ruční, strojová) i následné zpracování (suchá či mokrá metoda). Zcela odlišná je i cena pracovní síly v jednotlivých produkčních oblastech. I nejkvalitnější zrna mohou být při dalším zpracování (pražení či mletí) znehodnocena a kvalita původně výborného kávového zrna tak výrazně snížena. Tyto faktory a řada dalších se tak spolupodílí na konečné prodejní ceně kávy. Většina pražíren produkuje vlastní směsi, jež jsou kombinací různých druhů káv z jednotlivých pěstitelských oblastí. Snahou je trvale udržet specifickou chuť a aroma směsi kávy, nezávisle na kvalitě jednotlivých ročních sklizní. Zároveò se vytváří odlišné sorty tak, aby se vyhovělo spotřebitelské poptávce na trhu (různé poměry arabiky a robusty, odlišná síla pražení, různá hrubost namletí kávy). Kávy nejdražší jsou většinou arabiky, se snižující se cenou balení většinou narůstá podíl robusty ve směsi.

Sorty se 100% podílem arabiky obsahují méně kofeinu a jejich chuť je plná, jemě nakyslá , harmonická až ovocného nádechu, lehce svíravá. Pro espreso jsou spíše vhodnější směsi s podílem robusty (ne více než 30%), která dodá kávě vyšší obsah kofeinu, drsnější chuť a nahořklost. Navíc pěna (crema) na espressu bude mnohem kvalitnější. Kávové směsi s vyšším podílem robusty jsou vhodné především pro kávu filtrovanou či klasického „českého“ turka.

Tak, jako každý z nás je individualitou, tak i každý šálek kávy má „tu svoji nezaměnitelnou chuť“. Můžete pocítit nadšeni nad kávou, kterou vaše okolí bude kritizovat anebo to může být i přesně naopak. Proto je nejlepší radou : Nečekejte na názory druhých, ochutnávejte! Srovnávejte, experimentujte a výsledkem vám bude radost a spokojenost, kterou naleznete v každém dalším šálku.

Akční nabídka

Segafredo Selezione Oro
1 kg, zrnková
Nyní 400 Kč (pův. 450 Kč)
 © Medoca s.r.o., 2004-2019

designed by adamovo.com